Prezenty pod choinkę

Marcin Bruczkowski

Choć w tym roku podróżowanie było mocno ograniczone, nic nie stoi na przeszkodzie żeby przenieść się do zupełnie innego świata. A gdyby tak… do Japonii? Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na prezenty pod choinkę (https://www.taniaksiazka.pl/Prezenty), możesz zacząć od Bezsenności w Tokio Marcina Bruczkowskiego. Ta powieść przeniesie czytelnika do Japonii z początku roku 2000. Będzie to całkiem zabawna podróż. I choć autor bywa niekiedy zbyt sarkastyczny, opisywany przez niego świat pozwala przymrużyć oko na specyficzne poczucie humoru.

Japonia nocą

Bezsenność w Tokio to niezwykle ciekawa opowieść pisana z perspektywy gajdzina czyli obcokrajowca. Kiedy Marcin, młody i pełen nadziei na lepsza przyszłość wyjeżdża do Japonii, zderza się z zupełnie innym światem. Odmienna kultura, zwyczaje oraz tradycje zaskakują, a autor przedstawia ciekawe sytuacje, w których kontrast jest jeszcze większy. Niektóre perypetie bawią do łez, inne dziwią do granic możliwości. Okazuje się, że mentalność Japończyków jest zupełnie inna niż Polaków. I to w wielu kwestiach powoduje niezręczne sytuacje. Autora można lubić lub nie, ale nie można odmówić mu poczucia humoru i ciętego języka. Bruczkowski pokazuje Japonię z perspektywy żyjącego tam Polaka (nie turysty), który uczy się języka, mieszka, żyje. Niezwykle zabawną postacią jest również Irlandczyk Sean, którego Polak poznaje po dwóch latach pobytu. Jak sam twierdzi pojechał na rok, a został na 10 lat Bezsenność w Tokio to panoramiczny obraz mentalności japońskiej, standardu życia oraz realiów tak odmiennych od naszych. Jeśli szukasz inspiracji na tegoroczne prezenty pod choinkę, możesz zacząć od pierwszej książki wydanej w 2004 roku. Jeśli się spodoba, kolejne czekają.

Okiem Gajdzina

Autor powieści mimo świadomości tego w jak hermetycznym narodzie żyje, wcale nie próbował się dopasować do otoczenia. Wręcz przeciwnie, robił to, co z pewnością robiłby w Polsce. Na przykład wyruszył stopem w podróż na drugi koniec kraju. Należy tu dodać, że Japończycy to ludzie niechętni do obcych, o jasno wyznaczonych zasadach. I 20 lat temu żadnemu z nich nie przyszłoby do głowy, że można tak łamać konwenanse i spać na polanie, a przemieszczać się dzięki łapaniu okazji. W książce nie brakuje śmiesznych sytuacji, przy których nieświadomie wstrzymuje się oddech w oczekiwaniu na dalszy ciąg. To idealny prezent na święta dla wszystkich tych, którzy chcieliby wybrać się do Japonii. Ta książka może przygotować do tego emocjonalnie i mentalnie ponieważ przez ostatnie kilkanaście lat Japończycy nie zmienili się tak bardzo. A autor? Mimo, że Japonię opuścił, wciąż ma żonę urodzoną w tym ciekawym i wciąż dla nas egzotycznym kraju.

Boże Narodzenie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com